اخبار مهم
Home / اخبار روز / «یارانه» خوب است یا بد؟
829794_379.gif

«یارانه» خوب است یا بد؟

پی سی گروپ: تا ۱۰ سال پیش واژه ی «یارانه» آنقدر همه گیر و چالش برانگیز نبود، اما امروز خیلی از مردم می دانند یارانه چیست و چه تاثیری در زندگی روزمره دارد، یارانه آنقدر تاثیر گذار شده که در زبان سیاسیون هم عامل جذب رای شده، اما «یارانه» در ساختار اقتصادی دولت ها چه نقشی دارد؟ اصلا چرا دولت ها هزینه ی سنگینی متحمل می شوند و یارانه می دهند؟ چرا غالبا یارانه غیر نقدی است؟ انگلیسی ها هم یارانه می دهند؛ به اقشار آسیب پذیر نظیر: افراد مسن و کودکان و در سطحی دیگر برای حمایت از تولید کنندگان و در جهت اشتغال زایی.

کشورهای در حال توسعه چگونه یارانه می دهند؟ یارانه ابزار پیشبرد توسعه است؛ «درمان و آموزش» به دلیل حیاتی بودن و همگانی بودن در کشورهای در حال توسعه بیشترین بخش یارانه را به خود اختصاص می دهند، البته باز هم، نه یارانه نقدی بلکه غیر نقدی، کشور مدرنی چون  انگلیس، کشورهای در حال توسعه ای چون: ترکیه از مدل های بالا استفاده میکنند، اما اوضاع در ایران به شکل دیگریست.

چند سالی است که یارانه نقدی می گیریم، و تشخیص اینکه چه کسانی بگیرند و نگیرند در فضایی پر از ابهام و در ساختاری که دولت مردم و به هم اعتماد ندارند و همکاری نمی کنند؛ مبنای دریافت یارانه بر اساس میزان ثروت است، آیا از لحاظ آماری به آن درجه از کیفیت رسیده ایم که بر مبنای آن بشود، چنین تصمیمات کلانی گرفت؟ اصلا در شرایطی که مردم ایران به دولت ها اعتماد ندارند تا چه اندازه می شود به اطلاعاتی که در اختیار قرار می دهند اعتماد کرد؟ آیا اصلا با این شکل شناسایی می توان از حق و ناحق گفت؟ چرا ثروتمندترین اقشار هم راضی به حذف یارانه نیستند؟

آیا یارانه شکاف طبقاتی را کمتر کرده؟ اصلا قدرت خرید طبقه متوسط و ضعیف با اجرای هدفمندی یارانه ها افزایش پیدا کرده؟ یا فقیرتر شده اند؟ آیا ایرانیان در مصرف انرژی و سوخت، به صرفه تر عمل می کنند؟ آیا یارانه ها توانسته به بخش تولید کمک کند و اشتغالزایی ایجاد کند؟ یا بیکاری فراگیرتر شده؟

گره ی یارانه کورتر هم شده، وقتی که عده ای از پرداخت یارانه ۲۵۰ هزارتومانی صحبت می کنند، موافقید؟ افزایش یارانه ثروتمندتر مان می کند؟ رفاه مان بیشتر می شود؟ شما چه فکر می کنید؟ آیا با کاهش میزان یارانه نقدی موافقید؟ یارانه نقدی کلان و سپردن وجه رایج به دست افراد؟ یا تزریق مبلغ کلان یارانه ها به صورت هدفمند در شریان های حیاتی اقتصاد کشور؟ همه پرسش های بالا را می شود، با نظرات شما پاسخ داد، اینجا دریچه ای است برای همین.

نظر سنجی پی سی گروپ تا الان نزدیک به ۴ هزار رای داشته است که برخلاف تصور خیلی در تایید پرداخت نقدی «یارانه» نیست، نظر شما چیست؟

می فایل