اخبار مهم
Home / اخبار روز / همکاری هند و ژاپن در زمینه مبارزه با تروریسم
1402185_273.jpg

همکاری هند و ژاپن در زمینه مبارزه با تروریسم


خبرگزاری ایرنا: هند و ژاپن روز پنجشنبه با صدور بیانیه مشترکی بر همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با افراط گرایی و تروریسم در سطح منطقه ای و جهانی تاکید کردند.

این بیانیه پس از دیدار ‘نارندرا مودی’ نخست وزیر هند با ‘شینزو آبه’ همتای ژاپنی وی در شهر احمد آباد در ایالت گجرات منتشر شد.

هند و ژاپن در این بیانیه از تمامی کشورها خواستند برای نابودی پناهگاههای امن تروریست ها و از بین بردن منابع مالی آنها همکاری کنند.
‘اس جی شانکار’ معاون وزیر امور خارجه هند اظهار کرد هند و ژاپن متعهد به همکاری در خصوص مبارزه با تروریسم از جمله گروههای تروریستی پاکستانی لشکر طیبه و جیش محمد هستند.
وی افزود:هند و ژاپن با هدف گسترش روابط دو کشور ۱۵ توافقنامه در بخش های حمل و نقل ،تجارت ،علم و تکنولوژی نیز امضا کردند.
معاون وزیر امور خارجه هند تصریح کرد:’نارندرا مودی’ نخست وزیر هند و ‘شینزو آبه’ نخست وزیر ژاپن در دیدار دوجانبه خود در شهر احمدآباد ایالت گجرات مذاکرات گسترده ای در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی انجام دادند.
وی اظهار کرد در این گفت وگوها در خصوص راههای تقویت روابط دو کشور در زمینه های تجارت، امنیت و انرژی هسته ای غیر نظامی انجام شد.
‘نارندرا مودی’ نخست وزیر هند در جلسه مشترک مطبوعاتی با نخست وزیر ژاپن گفت که روابط هند و ژاپن محدود به حوزه های دو جانبه یا منطقه ای نیست بلکه دو طرف در خصوص مسائل مهم جهانی همکاری نزدیکی دارند.
‘شینزو آبه’ نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک اظهار کرد ژاپن از همکاری راهبردی و جهانی هند و ژاپن با هدف تامین صلح و رفاه در آسیا و جهان حمایت می کند.
وی با اشاره به برگزاری رزمایش نظامی مالابار با حضور هند ،ژاپن و آمریکا تصریح کرد همکاری های نظامی هند و ژاپن گسترش می یابد.
عملیات اجرایی قطارسریع السیر بمبئی به احمدآباد نیز امروز(پنجشنبه) با حضور نخست وزیران هند و ژاپن در غرب هند آغاز شد.
دو طرف پس از آغاز عملیات اجرایی احداث قطار سریع السیر هند اعلام کردند این طرح در راستای طرح ‘ ساخت هند’ اجرا می شود.
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز در این مراسم گفت که ژاپن متعهد به طرح ‘ ساخت هند’ است.
انتظار می رود طرح احداث قطار سریع السیر احمد اباد- بمبئی تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود.
با احداث این خط ،مسیر ۵۰۰ کیلومتری بمبئی – احمدآباد به دو ساعت کاهش می یابد.
‘شینزو آبه’ نخست وزیر هند روز چهارشنبه برای سفری دو روزه وارد احمدآباد در غرب هند شد و مورد استقبال ‘نارندرا مودی’همتای هندی خود قرار گرفت .

می فایل