اخبار مهم
Home / اخبار ورزشی / همسر سرمربی والیبال در ایران چه می کند؟
1241585_503.jpg

همسر سرمربی والیبال در ایران چه می کند؟

ورزش سه: برای دومین بار یک مربی بانوی خارجی به دلیل شغل همسرش پا به ایران گذاشته است و گزینه سرمربیگری تیم بانوان هندبال به شمار می رود اما موانع و شایعاتی عجیب در این راه وجود دارد.
 ایگور کولاکو,یچ مونته نگرویی پس از مدت ها مذاکره با فدارسیون والیبال ایران بالاخره سرمربیگری تیم ملی را پذیرفت تا کار با ایران را به عنوان دومین تیم ملی خود پس از صربستان تجربه کند. او پس از قطعی شدن حضورش در تیم ملی ایران با همسرش به تهران آمد تا بازی های لیگ را زیر نظر بگیرد.
ساندرا کولاکو,یچ، همسر سرمربی تیم ملی والیبال ایران ۴۷ ساله است و در تیم ملی هندبال مونته نگرو بازی می‌کرد. او یک بار هم به عنوان سرمربی تیم ملی بانوان این کشور انتخاب شد که در سال ۲۰۰۱ در قهرمانی جهان همراه با تیم ملی کشورش به مدال برنز رسید.
حضور ساندرا در هندبال باعث شد “الکسا” یکی از دو پسر کولاکوویچ هم هندبالیست شود. او با یک متر و ۹۰ سانتی متر در هندبال کار می‌کند. اصرار مادر الکسا باعث شد او هندبال را برای ورزش حرفه ای  انتخاب کند و سمت والیبال نرود. الکسا در لیگ فرانسه توپ می زد و از بهترین های این لیگ شناخته می شود تا اینکه خانواده کولاکو,یچ را خانواده ای کاملا ورزشی و هندبالی بنامد.
 
او در حضور ساندرا کولاکوویچ چند جلسه با دعوت فدراسیون هندبال به تمرینات تیم بانوان رفت و شایعه ای پیش آمد که او سرمربی این تیم خواهد شد. حتی صحبت هایی در مورد  پادر میانی داورزنی و سرپرست تیم ملی والیبال پیش آمد که آنها با فشاری که می آوردند، قصد حضور ساندرا در تیم ملی بانوان را دارند در صورتیکه تیم بانوان هندبال ایران به دلیل ثبت نام و حضور پیدا نکردن در رقابت های قهرمانی آسیا حالا در خطر تعلیق است.
تیم های بانوان رشته های توپی تنها یک سال است که تنها در والیبال مربی خارجی به خود می بینند و معمولا ایران مقصد هیچ یک از مربیان مطرح دنیا در عرصه بانوان نبوده است. ساندرا مدت ها سمت سرمربیگری تیم ملی و سابقه حضور روی نیمکت تیم ملی مونته نگرو را داشته است و مدال برنز جهان را در کارنامه دارد. او تنها به واسطه حضور همسرش در ایران حاضر شده است. کوچ چنین مربی در این سطح تقریبا غیرممکن است.
همسر سرمربی والیبال در ایران چه می کند؟
نمونه ای مشابه در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد جایی که سرمربی روس تیم ملی شمشیربازی ایران همراه با همسرش “تاتیانا الکسی پایا” به تهران آمد که تاتیانا مربی دو و میدانی بود. او به دلیل شغل همسرش تصمیم گرفت در ایران ماندگار شود که در نهایت مربیگری مریم طوسی، ستاره دو و میدانی آن زمان ایران را به عهده گرفت.
طوسی با مربیگری تاتیانا توانست رکورد ۲۰۰ و ۴۰۰ متر ایران را جا به جا کند و انواع مدال های آن سال ها را به خودش اختصاص دهد. پس از تاتیانا طوسی، هیچ بانوی ورزشکار ایرانی مربی خارجی مطرحی نداشته است و آن یک مورد هم به دلیل حضور همسرش در ایران توفیقی اجباری شد.
حالا این فرصت یک بار دیگر پیش آمده است تا مربی شناخته شده در حوزه بانوان پا به ایران بگذارد اما این اتفاق را حالا برخی به پای روابط می گذارند که اگر نمونه مشابه مریم طوسی یک بار دیگر رخ بدهد شاید در هندبال بانوان هم شاهد پیشرفتی آن چنینی باشیم.

می فایل