اخبار مهم
Home / سرگرمی / ندانستنی‌های جالب (۱۱)
1688010_804.jpg

ندانستنی‌های جالب (۱۱)

مجله همشهری دانستنیها – جلال افشار:

۱٫ مار زنگی همیشه قبل از نیش زدن دم زنگدارش را تکان می دهد

داستان گربه ای که موش ها برایش زنگوله ای هدیه بردند، شباهت زیادی به قصه مار زنگی دارد، ماری که همیشه قبل از نیش زدن دمش را تکان می دهد و صدای زنگوله مانندی را به گوش طعمه اش می رساند. اگر این ماجرا واقعیت داشت، مارهای زنگی می بایست تا به حال منقرض شده بودند. با این همه، گونه های مختلف مار زنگی که همگی بومی آمریکای شمالی هستند، از موفق ترین شکارچیان این قاره هستند و در بیشتر زیستگاه های بیابانی زندگی می کنند. آنچه در رابطه با صدای مارهای زنگی حقیقت دارد این است که صدای زنگوله مانندی که از انتهای دم این مارها به وجود می آید،

مربوط به حلقه هایی از جنس شاخ یا کراتین است که هر ساله پس از پوست اندازی مار، یکی به آن اضافه می شود. مار زنگی، با تکان دادن دم خود با سرعت باور نکردنی ۶۱ بار در ثانیه، تنها به مهاجمانی که وارد قلمرواش شده اند، هشدار می دهد تا آنها فاصله شان را با این مار خطرناک و سمی حفظ کنند، ولی وقتی قرار است شکاری به دندان بگیرد، خودش را با جنباندن دمش، لو نمی دهد. حمله و نیش زدن این شکارچی مخوف به طعمه هایش که بیشتر اوقات مارمولک ها، پرندگان کوچک و موش ها هستند، به طور متوسط ۴۴ تا ۷۰ میلی ثانیه طول می کشد و این درحالی است که سرعت پلک زدن انسان در حدود ۲۰۰ میلی ثانیه است یعنی حتی کوتاه تر از یک چشم به هم زدن.


۲٫ شیر، سلطان جنگل است

یال و کوپال شیر و نحوه ایستادنش هنگامی که سر را بالا نگاه می دارد و به دور دست خیره می شود، باعث شده که داستان پردازان شیر را سلطان جنگل بنامند، حال آن که واقعیت با تخیلات نویسندگان تفاوت های فاحشی دارد. اول این که اصولا در طبیعت، هیچ جانداری بر دیگری ارجحیت ندارد و هر کدام از گونه های جانوری و حتی گیاهی به نوبه خود جایگاهی ویژه و منحصر به فرد در اکوسیستم دارند. شیرها هم بیرون از این قاعده نیستند و مقامی بیش از نقش شان در طبیعت، بر عهده آنان نیست.

موضوع بعدی که بیش از همه جالب توجه است، این است که اصولا شیرها در جنگل زندگی نمی کنند. شیرها گوشتخوارانی وابسته به بوته زارها و علفزارها هستند. بوته زارهای آفریقا با درختان پراکنده شان، مأمن و زیستگاه اصلی شیرها در جهان هستند. شیر ایرانی هم که روزگاری نه چندان دو، در دشت ارژن استان فارس و برخی دشت های دیگر ایران زندگی می کرد، مانند خویشاوندان هندی و آفریقایی اش در دشت های وسیع با درختانی پراکنده زندگی می کرد.

ندانستنی‌های جالب


۳٫ خوابیدن زیر درخت گردو مسمومیت زاست

«خوابیدن زیر درخت گردو خطرناک است، چرا که خوابیدن زیر این درخت، موجب مسمومیت و مرگ خواهد شد»؛ این شایعه، واقعیت دارد، در صورتی که شما گیاه باشید. درخت گردو نسبت به دیگر گیاهان، دگرستیزی (Allopathy) بروز می دهد. این رفتار، یک رقابت بیوشیمیایی بین گیاهان است و مکانیسم آن به این صورت است که گیاه با ترشح ماده ای شیمیایی از رشد دیگر گیاهان در اطراف خود جلوگیری می کند و به این ترتیب سهم بیشتری از نور، آب و مواد مغذی خاک را برای خود فراهم می کند. درخت گردو هم با ترشح ماده ای به نام ژئوگلون، تأثیر منفی بر دیگر گیاهانی که در اطراف آن روییده اند می گذارد و مانع از رشدشان می شود. اگر مطمئن هستید که شباهتی به یک گیاه ندارید، از خوابیدن زیر چتر رویایی و بزرگ درخت گردو لذت ببرید.

ندانستنی‌های جالب


۴٫ سبزه ریختن برای هفت سین و گره زدن سبزه ها به طبیعت آسیب می زند

درست است که در زمانه ای زندگی می کنیم که هر قطره آب بهایی گزاف و حیاتی دارد، با این همه، هیچگاه، متخصصان حوزه آب از ننوشیدن آب و استحمام نکردن، حرفی به میان نیاورده اند. همه حرف ها و توصیه ها در رابطه با درست مصرف کردن این ماده حیاتی است. واقعیت این است که سبز کردن سبزه آب خیلی زیادی لازم ندارد و یک لیوان آب اضافه به هیچ جا آسیبی وارد نمی کند؛ هر چند رها کردن سبزه ها به صورت انبوهی از زباله در طبیعت می تواند باعث آلودگی محلی آب های روان شود و رها کردن ماهی های قرمز هم، نه تنها لطفی در حق ماهی ها نیست، بلکه می تواند موجب تبدیل کپور ماهیان کوچک سرخ و طلایی به گونه ای مهاجم و خطرناک برای آبزیان بومی آبهای شیرین شود.

بنابراین بهتر است سبزه های سبز کرده را جایی بکاریم یا به جایی ببریم که آن را به کود تبدیل کنند و ماهی های سرخ راهم از اول نخریم یا اگر خریدیم، سعی کنیم زنده نگه داریم و در طبیعت رها نکنیم. گره زدن سبزه در طبیعت هم، گرچه فایده ای به حال بخت های بسته نخواهد داشت، ولی مشکلی هم برای طبیعت ایجاد نمی کند. چیزی که برای طبیعت بسیار خطرناک است، نه گره زدن سبزه ها، بلکه رها کردن زباله ها (به خصوص پلاستیک و شیشه و فلز) در طبیعت است.

ندانستنی‌های جالب


۵٫ دم مارمولک ها سمی است

حتما شما هم خویشاوندانی دارید که آنها هم همسایه ای دارند و آن همسایه هم بستگانی دارد که یک روز مارمولک افتاده توی کتری چای یا دیگ آش شان و همه خورده و مرده اند. این قصه قطعا دروغ است. هیچ کدام از مارمولک های کوچک و بزرگ ایران و کل کره زمین، دم یا گوشت یا استخوان سمی ندارند؛ به خصوص سیانور در بدن هیچ خزنده ای پیدا نمی شود.

در حقیقت این شایعه از این جا ناشی شده که مارمولک های خانگی (گکوهای دیواری) وقتی در معرض خطر قرار بگیرند، دم خود را رها می کنند و مردم هم فکر می کنند این دم لابد سمی است. اما این رفتار هیچ ربطی به سمیت دم ندارد بلکه برای پرت کردن حواس شکارچی هایی مثل پرندگان است تا خود مارمولک بتواند جانش را نجات دهد. از همه مهم تر این که مرغ های خانگی همان دم مارمولک را که به نادرستی شایع شده سمی است، نوش جان می کنند و اگر بتوانند از خوردن خود مارمولک هم دریغ ندارند؛ اما تا به حال شنیده اید مرغ کسی از خوردن مارمولک مرده باشد؟

ندانستنی‌های جالب


۶٫ گاو از رنگ قرمز می ترسد

راستش نه، به یک دلیل ساده، چون اصلا نمی تواند رنگ قرمز را تشخیص دهد. گاوها و بسیاری پستانداران دیگر نمی توانند تفاوتی میان طیف سرخ تا سبز قائل شوند. اما آنچه که احتمالا در گذشته موجب تحریک گاو در مراسم گاوبازی می شد (مدتی است که خوشبختانه گاوبازی ممنوع شده)، نه رنگ سرخ باشلق گاوباز، بلکه تکان دادن تحریک آمیز آن و رفتارهای دیگری بوده که حس قلمروطلبی گاو را تحریک می کند.

ندانستنی‌های جالب


۷٫ آب رسانای برق است

در فیزیک باید دقیق صحبت کرد. رسانایی و نیمه رسانایی و ابررسانایی در بحث الکتریسیته بسیار با هم تفاوت دارند. حتی زمانی که از آب صحبت می کنیم، باید روشن کنیم که مقصودمان آب مقطر است، آب آشامیدنی یا آب دریا؛ زیرا هر کدام محلول هایی با ترکیب های معدنی مختلف و ویژگی های متفاوت هستند. رسانایی الکتریکی در همه این موارد با یکدیگر متفاوت است و نمی توان به صورت کلی گفت که آب رسانای جریان الکتریسیته است یا نه.

بیشتر فلزات، رسانای خوبی برای الکتریسیته هستند و دلیل آن هم تعداد الکترون های آزاد است. در آب یا ترکیبات یونی و مایعات ماجرا قدری متفاوت است و با پدیده ای به نام رسانایی یونی طرفیم. آب مقطر، رسانای الکتریکی خوبی نیست. رسانایی الکتریکی آب مقطر آن قدر کم است (S/m 6-10×5) که به عنوان نارسانا شناخته می شود. البته آب آشامیدنی خیلی بیش از اینها رسانای برق است (S/m 0.05) و آب دریا هم به مراتب بیش از آب لوله کشی آشامیدنی (S/m 5) جریان الکتریکی را منتقل می کند.

ندانستنی‌های جالب

می فایل