اخبار مهم
Home / اخبار ورزشی / مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند
776975_724.jpg

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

آی اسپورت: روزنامه اسپانیایی ” آس” در گزارشی کوتاه لیستی از ۱۳ مربی معروفی که هرگز در عرصه بازی در فوتبال حرفه ای موفق نبودند را معرفی کرده که کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران هم یکی از این مربیان است. در تاریخ فوتبال مربیان خوب، نسبتا خوب یا متوسطی هم وجود داشتند که علیرغم آن که هرگز تجربه حضور در سطح اول فوتبال دنیا را نداشتند اما نامشان را سر زبان ها انداختند. غیبت مربیانی مثل کلوپ، یواخیم لوو، اوتمار هیتسفلد یا مانوئل پلگرینی در این لیست قابل توجیه است چرا که هر چند که این مربیان در دوران بازیگری چندان معروف نبودند اما سابقه حضور در سطح اول فوتبال را دارند. این لیست سیزده نفره را با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- آریگو ساکی: سرمربی اسطوره ای دهه ۹۰ میلان و تیم ملی ایتالیا در دوران بازیگری چندان معروف نبود. میلان با مربیگری ساکی یکی از بهترین تیمهای تاریخ فوتبال از نظر سبک بازی و عملکرد بود. مربی اسطوره ای فوتبال ایتالیا ۱۳ سال در باشگاه فوسینیانو و سه سال در باشگاه بلاریا بازی می کرد.

۲- رافائل بنیتز: سرمربی سابق تیمهایی مثل رئال مادرید، لیورپول، اینتر و چلسی در دوران بازیگری چندان موفق نبود. مصدومیت باعث شد که مربی اسپانیایی قید بازی کردن را بزند و به سراغ مربیگری برود. بنیتز در دوران بازیگری فقط در تیم رزروهای رئال مادرید و تیمهای ناشناخته مثل لینارس و پارلا بازی کرده است.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۳- ژوزه مورینیو: پدر مربی سابق چلسی، اینتر و رئال مادرید یکی از بازیکنان سرشناس فوتبال پرتغال بود. به همین علت ارتباط مربی پرتغالی با فوتبال دور از ذهن نبود. اما مورینیو پس از آن که فهمید در زمینه بازی کردن استعدادی ندارد و پس از هفت سال حضور در تیمهایی نظیر ریو آوه، بننسس، سسیمبرا و کومرسیو خود را از فوتبال بازنشسته کرد و به سراغ مربیگری رفت.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۴-باب بردلی: سرمربی ۵۷ ساله آمریکایی هرگز یک فوتبالیست حرفه ای نبود. این مربی چهار سال در تیم جوانان پرینستون تایگرز فعالیت کرد و پس از آن به مربیگری روی آورد. اوج دوران مربیگری بردلی حضور روی نیمکت تیم ملی آمریکا در جام جهانی ۲۰۱۰ بود. این مربی که دو سال هم هدایت تیم ملی مصر را به عهده داشت اکنون روی نیمکت تیم لوآور در لیگ دسته دوی فرانسه نشسته است.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۵- گرگوریو مانزانو: سرمربی سابق تیمهایی نظیر اتلتیکومادرید، سویا و مایورکا هرگز یک بازیکن حرفه ای نبوده است. این مربی ۵۹ ساله اکنون در تیم شانگهای شنهوا فعالیت می کند و نامش به عنوان یکی از گزینه های اصلی هدایت تیم ملی چین مطرح شده است. مانزانو در سال ۲۰۰۳ قهرمان جام حذفی اسپانیا با مایورکا شد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۶- سرجیو مارکاریان: سرمربی اروگوئه ای- ارمنی که سابقه هدایت تیمهایی نظیر پاراگوئه، پرو و یونان را دارد هرگز در فوتبال حرفه ای حضور نداشت و در هفده سالگی قید بازی کردن را زد و به سراغ تحصیلات دانشگاهی رفت.این مربی ۷۱ ساله از سال ۱۹۷۶ و از سن ۳۳ سالگی مربیگری را در باشگاه بلاویستا در لیگ اروگوئه آغاز کرد. این مربی سابقه چهار قهرمانی در لیگ پاراگوئه و دو قهرمانی در لیگ پرو را دارد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۷- کارلوس آلبرتو پریرا: مربی موفق فوتبال برزیل هرگز سابقه حضور در فوتبال حرفه ای را نداشته است. پریرا در ۳۳ سالگی مربیگری را با تیم ملی غنا آغاز کرد. مربی سابق کویت، امارات، عربستان و آفریقای جنوبی در سال ۱۹۹۴ با تیم ملی برزیل قهرمان جام جهانی شد هر چند که نتوانست در جام جهانی ۲۰۰۶ این موفقیت را تکرار کند.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۸- لورنزو سرا فرر: مربی اسپانیایی پس از حضور در باشگاه پوبلنسه در لیگ دسته چهار در سن ۲۳ سالگی با فوتبال وداع کرد. او در ۲۷ سالگی به مربیگری روی آورد و در فصل ۰۱-۲۰۰۰ جانشین لوئیز فن خال روی نیمکت بارسلونا شد. فرر سابقه قهرمانی جام حذفی اسپانیا با بتیس در فصل ۰۵-۲۰۰۴ را دارد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۹- آورام گرنت: سرمربی سابق تیمهایی نظیر چلسی ، وستهام و پورتسموث مربیگری را در سن ۱۸ سالگی آغاز کرد. این مربی که با چلسی تا فینال لیگ قهرمانان رسید و شکست خورد در حال حاضر هدایت تیم ملی غنا را به عهده دارد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۱۰- کارلوس کی روش: سرمربی پرتغالی – موزامبیکی تیم ملی ایران هشت سال به عنوان دروازه بان در تیم فرویاریو نامپولا در لیگ مستعمراتی موزامبیک توپ می زد. وی پس از استقلال موزامبیک از پرتغال فوتبال را کنار گذاشت و به سراغ مربیگری رفت.کی روش در سن ۳۶ سالگی مربیگری را در تیم زیر ۲۰ سال پرتغال آغاز کرد و پس از آن هدایت تیمهایی نظیر رئال مادرید و تیم ملی پرتغال را به عهده داشت.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۱۱- خورخه سامپائولی: سرمربی سابق تیم ملی شیلی که با این تیم قهرمان کوپا آمه ریکای ۲۰۱۵ شد و در جمع سه مربی برتر جهان در سال گذشته قرار گرفت در دوران بازبگری خوش شانس نبود. سامپائولی پس از سه سال حضور در رده های پایه تیم نیول اولد بویز در لیگ آرژانتین در سن ۱۹ سالگی به علت مصدومیت فوتبال را کنار گذاشت و در سن ۳۴ سالگی مربیگری را آغاز کرد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند


۱۲- آندره ویلاش بواش:
سرمربی پرتغالی زنیت مثل استادش ژوزه مورینیو تجربه ای در فوتبال حرفه ای ندارد. سرمربی سابق چلسی و تاتنهام با کمک برایان رابسون در سن ۱۷ سالگی مربیگری را آغاز کرد و هرگز تجربه ای در زمینه حضور در فوتبال حرفه ای ندارد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

۱۳- آلبرتو زاکرونی: سرمربی اسبق تیمهایی نظیر اینتر، یوونتوس و میلان به علت مصدومیت نتوانست در زمینه فوتبال بازی کردن به توفیقی برسد. زاکرونی که در حال حاضر هدایت تیم گوان پکن در لیگ چین را به عهده دارد سابقه قهرمانی سری آ با میلان و قهرمانی در جام ملت های آسیا با ژاپن را در کارنامه خود دارد.

مربیانی که بازیکن سرشناسی نبوده‌اند

می فایل