اخبار مهم
Home / سرگرمی / ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
786318_501.jpg

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

وبسایت تابناک باتو: در سال ۱۸۹۵، چرچیل در ۲۱ سالگی به عنوان خبرنگار به کوبا اعزام شد تا از جنگ کوبا گزارش تهیه کند. او در کوبا به «سیگار برگ» و «خواب نیمروزی» روی آورد و از آن پس، در بیشتر عکس‌هایش، سیگار برگ هم دیده می شود.


 چرچیل و سیگار برگ، استالین و سیگار معمولی – هم پیمان شدن انگلستان و  شوروی در برابر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم

چرچیل می گفت: «اگر هیتلر به جهنم [شوروی] حمله کند، ما باید با شیطان [استالین] هم پیمان شویم!»

چرچیل علیرغم هم پیمان شدن با شیطان، برای تضعیف هر چه بیشتر روسها و آلمانها در جنگ جهانی دوم، گشودن جبهه دوم در غرب اروپا را به تاخیر انداخت.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
دیدار چرچیل از مناطق عملیاتی جنگ جهانی دوم در خاورمیانه، سال ۱۹۴۲

 چرچیل بیشتر از آنکه سیاستمدار باشد، یک نظامی ‌کهنه کار بود. او ایده ساخت تانک، ‌هاورکرافت و چند روش حمل مهمات را داد و استفاده از رادار را باب کرد. مدتی فرمانده کل نیروی دریایی بریتانیا بود و زمانی فرمانده نیروی هوایی. از کشورهای متعددی (انگلیس، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، روسیه، مصر و حبشه) مدال نظامی‌ دریافت کرده بود.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

چرچیل با خواندن کتاب هیتلر به نام «نبرد من»، هفت سال قبل از شروع جنگ جهانی دوم پیش بینی کرده بود که جنگ جهانی دیگری در راه است و از بابت این پیش بینی مورد تمسخر قرار گرفته شد. او حتی چیزهای جزیی مثل این که هیتلر، اول به لهستان حمله می‌کند یا لندن بمباران می‌شود را هم حدس زده بود.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل در کنفرانس پوتسدام، سال ۱۹۴۵

زمانی که در کنفرانس پوتسدام، چرچیل از دستیابی آمریکا به بمب اتمی مطلع شد، اولین اندیشه ای که به ذهن او خطور کرد این بود که می توان از این بمب بر ضد شوروی استفاده کرد.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل با سیگار برگش در وایت هال انگلستان و اعلام پیروزی بر آلمان نازی و پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، هشتم ماه مه ۱۹۴۵

 درپي اعلام پايان جنگ دوم جهاني توسط چرچيل‌، در تهران ۱۰۱ تير هوايي شليك شد و در سراسر كشور تعطيل عمومي اعلام شد.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

چرچیل پس از پایان جنگ جهانی دوم، اروپا و آمریکا را به اتحاد در مقابل کمونیسم تشویق کرد و اصطلاح «پرده آهنین» را  رایج کرد.سخنرانی «پرده آهنین» چرچیل از مشهورترین سخنرانی های تاریخ جهان است که وی در سال ۱۹۴۶ در امریکا ایراد کرد.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

چرچیل ساخت دیوار برلین را نیز پیش‌بینی کرده و دراین باره خطاب به سیاستمداران غرب گفته بود: «در پشت این دیوار، پایتخت‌های کشورهای باستانی اروپای مرکزی و اروپای شرقی قرار دارند. ورشو، برلین، پراگ، وین، بوداپست، بلگراد، بخارست و صوفیه. همه این شهرهای مشهور و ساکنین این مناطق در محدوده‌ای واقع خواهند شد که  آن را گسترۀ شوروی می‌خوانم.» این پیش بینی‌ها درسال ۱۹۴۸ با اشغال چکسلواکی توسط نیروهای شوروی، ومحاصره برلین به طور کامل محقق شد!

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

در کتاب های درسی انگلستان از چرچیل به عنوان سختکوش ترین فرد یاد می شود. معروف است که او تا سی سالگی قادر به تلفظ حرف S  نبوده است، اما آن قدر تمرین کرده تا سرانجام توانسته است این حرف را ادا کند. پیشرفتش در سخنوری تا بدانجا رسید که کمیته نوبل او را ماهرترین سخنران قرن بیستم دانست.  چرچیل به خاطر نوشته هایش (به خصوص در مورد جنگ جهانی دوم) جایزه نوبل ادبی سال ۱۹۵۳ را  نیز دریافت کرد.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

چرچیل به هيچ صورتي حاضر نبود با مصدق كنار آيد. اين امر نه تنها از جهت نفت ايران بود بلكه برنده شدن مصدق به هر شكل و نحو، منافع انگلستان را در سرتاسر مستعمرات و نيمه مستعمراتش به خطر مي انداخت.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

روز ۵ آوریل ۱۹۵۵، چرچیل (در ۸۱ سالگی) به کاخ باکینگهام رفت و استعفای خود را به ملکه الیزابت دوم تقدیم کرد. او در حالی که سیگار برگی بر لب و علامت دو انگشت به نشانه پیروزی را به جمعیت نشان می داد به سوی خانه خود در خارج از شهر رهسپار شد و برای همیشه از سیاست کناره گرفت.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل در دورۀ کناره گیری اش از سیاست

 مجلهٔ تایم در سال ۱۹۴۹، وینستون چرچیل را به عنوان «مرد نیمهٔ اول قرن بیستم» انتخاب کرد. چرچیل سال ۱۹۴۰ نیز به عنوان مرد سال تایم انتخاب شده بود.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

مردم بریتانیا در رای گیری نوامبر ۲۰۰۲ بی‌بی‌سی، وینستون چرچیل را به عنوان «بزرگ‌ترین بریتانیایی تمام تاریخ» انتخاب کردند، حتی بالاتر از نیوتن و شکسپیر. با این حال برای بسیاری از مردم دنیا، از جمله ایرانیان، چرچیل نماد دورویی و نیرنگ است.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل در اواخر عمر

 چرچیل ۹۱ سال عمر کرد. در هفت جنگ در چهار قاره دنیا جنگید و به پنج پادشاه انگلستان خدمت کرد. در هشت کودتا (از جمله کودتای ۲۸  امرداد ۱۳۳۲ ایران) نقش مستقیم داشت. سی عنوان کتاب نوشت. ۶۵ سال نماینده مجلس عوام بود؛ ۲۵ سال وزیر و  8 سال و ۸ ماه نخست وزیر.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
عکس چرچیل و سیگار برگ


داستانهایی از چرچیل

*  نانسى آستور – (اولین زنى که در تاریخ انگلستان به مجلس عوام بریتانیاى کبیر راه یافته و این موفقیت را در پى سختکوشى و جسارتهایش بدست آورده بود) – روزى از فرط عصبانیت به وینستون چرچیل (نخست وزیر پرآوازه وقت انگلستان ) رو کرد و گفت: من اگر همسر شما بودم توى قهوه‌تان زهر مى‌ریختم.

چرچیل (با خونسردى تمام و نگاهى تحقیر آمیز): من هم اگـر شوهر شما بودم حتما مى‌خوردمش!

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
 وینستون چرچیل (۱۹۶۵-۱۸۷۴)، سیاستمدار و دولتمرد بریتانیایی را می‌توان از بزرگترین طرفداران سیگار برگ دنیا به شمار آورد.

* در مجلس عیش‌ حکومتى، وقتى چرچیل حسابى مست کرده بود؛ یکى ار حضار، که خبرنگار هم بود، از روى حس کنجکاوى حرفه ایش (فضولى براى سوژه تراشى) پیش او رفت که حالا دیگه حسابى پاتیل پاتیل شده بود، و در حالى که چرچیل سرش رو پایین انداخته بود و در عالم مستى چیزهاى نامفهومى زیر لب زمزمه مى‌کرد و مى‌خندید؛ گفت: آقاى چرچیل! (چرچیل سرش را بلند نکرد). بلندتر تکرار کرد: آقـاى چرچیل (خبرى از توجه چرچیل نبود)

(در شرایطى که صداش توجه دور و برى‌ها رو جلب کرده بود، براى اینکه بیشتر ضایع نشه بلافاصله سرش رو بالا گرفت و ادامه داد..) شما مست هستید، شما خیلى مست هستید، شما بى اندازه مست هستید، شما به طور وحشتناکى مست هستید..!

چرچیل سرش رو بلند کرد در حالیکه چشمهاش سرخ رنگ شده بودن و کشـــدار حرف مى‌زد) به چشمهاى خبرنگار خیره شد و گفت:

خانم …. (براى حفظ شئونات بخوانید محترم!) شما زشت هستید، شما خیلى زشت هستید، شما بى اندازه زشت هستید، شما به طور وحشتناکى زشت هستید..! مستى من تا فردا صبح مى‌پره، مى‌خوام ببینم تو چه غلطى مى‌کنى ..!


ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل؛ سال ۱۸۹۸در این سالها او سیاست را به ارتش ترجیح داد و عزم خود را برای ورود به پارلمان جزم کرد

* میگن یه روز چرچیل داشته از یه کوچه باریکی که فقط امکان عبور یه نفر رو داشته… رد می شده… که از روبرو یکی از رقبای سیاسی زخم خورده اش می رسه… بعد از اینکه کمی تو چشم هم نگاه می کنن… رقیبه می گه من هیچوقت خودم رو کج نمی کنم تا یه آدم احمق از کنار من عبور کنه… چرچیل در حالیکه خودش رو کج می کرده… می گه ولی من این کار رو می کنم….


ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
چرچیل در زمان تحصیلات ابتدایی ۱۸۸۴

* در جنگ جهانى دوم وقتى که قواى متحدین (آلمان و ایتالیا و ژاپن ) فرانسه را که جزء قواى متفقین (انگلیس و فرانسه و آمریکا و شوروى ) بود، شکست دادند و در جولاى سال ۱۹۴۰ میلادى انگلستان در میدان نبرد جهانى با دشمن پیروزمند، تنها ماند، در پاریس کنفرانس سرى بین سه نفر از سران جنگ جهانى (یعنى بین چرچیل رهبر انگلستان، و هیتلر رهبر آلمان، و موسولینى رهبر ایتالیا در قصر ((فونتن بلو)) به وجود آمد، در این کنفرانس، هیتلر به چرچیل گفت: حال که سرنوشت جنگ، معلوم است و بزرگترین نیروى اروپا و متفق انگلیس یعنى فرانسه شکست خورده است، براى جلوگیرى از کشتار بیشتر بهتر است، انگلستان قرداد شکست و تسلیم را امضاء کند، تا جنگ متوقف شود و صلح به جهان باز گردد.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

چرچیل در پاسخ گفت: بسیار متاءسفم که من نمى توانم چنین قراردادى را امضاء کنم، زیرا هنوز انگلستان شکست نخورده است و شما را پیروز نمى شناسم، هیتلر و موسولینى از این گفتار ناراحت شده و با او به تندى برخورد کردند.

چرچیل با خونسردى گفت: «عصبانى نشوید، انگلیس به شرط بندى خیلى اعتقاد دارد، آیا حاضرید براى حل قضیه با هم شرط ببندیم ، در این شرط هر که برنده شد باید بپذیرد». سران فاشیست و نازیست (هیتلر و موسولینى) با خوشروئى این پیشنهاد را قبول کردند، در آن لحظه هر سه نفر در جلو استخر بزرگ کاخ نشسته بودند، چرچیل گفت: آن ماهى بزرگ را در استخر مى بینید، هر کس آن ماهى را تصاحب کند، برنده جنگ است، هیتلر فورا (پارابلوم) خود را از کمر کشید و به این سو و آن سوى استخر پرید و شروع به تیراندازیهاى پیاپى به ماهى کرد ولى، سرانجام بى نتیجه و خسته و درمانده بر صندلى خود نشست، و به موسولینى گفت: حالا نوبت تو است.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

لرد و لیدی راندولف چرچیل (پدر ومادر)

موسولینى لخت شده به استخر پرید و ساعتى تلاش کرد او نیز بى نتیجه، خسته و وامانده بیرون آمد و بر صندلى خود نشست.

وقتى که نوبت به چرچیل رسید، صندلى راحت خود را کنار استخر گذاشت و لیوانى بدست گرفت، در حالى که با تبسم سیگار برگ خود را دود مى کرد شروع به خالى کردن آب استخر با لیوان نمود، رهبران آلمان و ایتالیا با تعجب گفتند: چه مى کنى؟ او در جواب گفت: «من عجله براى شکست دشمن ندارم با حوصله این روش مطمئن خود را ادامه مى دهم، سرانجام پس از تمام شدن آب استخر، بى آنکه صدمه اى به ماهى بخورد، صید از من خواهد بود».

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش
 از نقاشی های چرچیل


مرگ

وینستون چرچیل، معروفترین سیاستمدار انگلیسی است كه به بیماری دوقطبی مبتلا بوده است. او در سال ۱۹۰۸ ازدواج كرد و ۵ فرزند داشت. چرچیل هر از چند گاهی دچار افسردگی شدیدی می شد و خودش این بیماری را سگ سیاه می نامید.وینستون چرچیل در ۱۵ژانویه ۱۹۶۵ برای بار دوم دچار سكته مغزی شد و ۹ روز بعد در صبح روز یکشنبه، ۲۴ ژانويه ۱۹۶۵، در اثر سکته مغزی در منطقه «هاید پارک گیت» شهر لندن درگذشت. به دستور ملکه الیزابت دوم، برای او مراسم خاكسپاري رسمی در کلیسای «سنت پال» و با حضور ملکه برگزار شد. از سال ۱۹۱۴، این اولین مراسم رسمی در بریتانیا بود که برای فردی خارج از خاندان سلطنتی انجام می شد. این مراسم، بزرگترین مراسم از این دست در بریتانیا بود؛ به گونه اي که از بیش از صد کشور جهان، افرادی چون رئیس جمهور فرانسه، «شارل دوگل»، و رئیس جمهور آمریکا، «دوایت آیزنهاور»، در آن حضور پيدا كردند.

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

طوطی چرچیل ۱۰۴ساله شد

طوطی چرچیل، چارلی، طوطی ۱۰۴ ساله ای که زمانی به چرچیل نخست وزیر انگلستان تعلق داشت در تصویر بالا روی شانه صاحب فعلی اش سیلویا مارتین نشسته است. این طوطی که به قولی پیرترین طوطی ماکائو در انگلستان است، تماشاچیان را با فحش دادن به هیتلر سرگرم می کند. جالب است بدانید که چارلی بر خلاف اسمش یک طوطی ماده است  .

ماجرای خواندنی چرچیل و سیگار برگش

می فایل