اخبار مهم
Home / اخبار روز / لحظه به لحظه با اختتامیه جشنواره موسیقی فجر/ فرش قرمز برای اهالی موسیقی پهن شد
786766_381.jpg

لحظه به لحظه با اختتامیه جشنواره موسیقی فجر/ فرش قرمز برای اهالی موسیقی پهن شد

خبرگزاری فارس: آیین پایانی سی‌و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر با حضور هنرمندان، مسولان و اهالی رسانه با گستردن فرش قرمز در محوطه تالار وحدت تهران آغاز شد.

در طی تاریخ تمامی ادوار برگزاری جشنواره موسیقی فجر این برای اولین بار است که مراسم فرش قرمز هم در اختتامیه این رویداد موسیقایی برگزار می‌شود.

همچنین در راستای تغییرات در نحوه برگزاری این دوره جشنواره‌ موسیقی فجر، بخش «جایزه» برای اولین بار به ساختار جشنواره اضافه شده و «جایزه‌ باربد» برای اولین بار آثار برتر حوزه‌ موسیقی را در سبک‌های مختلف معرفی می‌کند. در مراسن اختتامیه در مجموع ۲۶۰ سکه بهار آزادی به منتخبان موسیقی ایران اهدا می‌شود.

بیژن بیژنی، اصغر عربشاهی، آرش بیات، پروین بهمنی، وصال عرب زاده، داریوش پیرنیاکان، نصرالله ناصح‌پور، بهرام جمالی، فرزاد طالبی، فرمان فتحلیان، رضا تاجبخش، شروین مهاجر، اردشیر کامکار، محمد رضا چراغعلی، جاوید چراغعلی، هنگامه اخوان، آزاد میرزاپور، رضا مهدوی، حسن ریاحی، محمد سعید شریفیان، محمد میرزمانی، محمد اصفهانی، مجید درخشانی، سهیلا پورگرامی، رضا شایسته، لوریس چکناواریان، محمد سریر، همایون شجریان، حمید رضانوربخش، داوود گنجه‌ای، علی اکبر مرادی و  فرهاد اصلانی از جمله مهمانان مراسم اختتامیه هستند که تا این لحظه در تالار وحدت حضور یافتند.

در حالی بیژن کامکار، نجمه تجدد، حجت اشرف‌زاده، شهرداد روحانی، میلاد کیایی، هوشنگ کامکار، خشایار اعتمادی، نیما دهقان، اردوان کامکار، ارسلان کامکار، علی تفرشی، رافائل میناسکانیان، حسین مهرجردی، میلاد درخشانی، کامبیز گنجه‌ای، حسین رضایی‌نیا، تورج شعبان‌خوانی، علی جهاندار، عبدالحسین مختاباد، همایون نصیری و صمد طالقانی به جمع مهمانان آیین اختتامیه اضافه شدند که تا این لحظه غیبت چهره‌های مطرح موسیقی پاپ مشهود است.

درحالی که کمتر از ۳۰ دقیقه به آغاز مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجرمانده, ازحام جمعیت در محوطه تالار وحدت نگرانی‌هایی را برای برگزارکنندگان جشنواره به وجود آورده است. به نظر می‌رسد جمعیت مدعو مراسم اختتامیه بیش از ظرفیت تالار وحدت است.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در مراسم اختتامیه جشنواره سی و یکم موسیقی فجر حضور یافت و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بعد از عدم حضور در اجراهای جشنواره و عدم ارسال پیام به این رویداد موسیقیایی, لحظاتی قبل با عبور از فرش قرمز وارد تالار وحدت شد.

همان طور که پیش بینی می‌شد، جمعیت مدعو اختتامیه جشنواره موسیقی فجر بیش از ظرفیت صندلی تالار وحدت است و عده زیادی به صورت ایستاده شاهد این مراسم هستند.

فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در اولین سخنرانی مراسم اختتامیه گفت: بعد از سه دهه اجرای جشنواره هم اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که توسعه کیفی از خصوصیات این مرحله است و امیدوارم پس از برگزاری مراسم اختتامیه شاهد حرکت پیش‌رو در موسیقی ایران و حضور جدی آن برای توسعه فرهنگ باشیم.

حمیدرضا نوربخش نیز در ادامه این مراسم گفت: در این لحظه می‌خواهم از یک اتفاق مبارک سخن بگویم. اتفاقی که می‌تواند برای هنر موسیقی‌ای باشد که سالها در مهجوریت بوده اما علی‌رغم این مهجوریت در عینیت بخشیدن به حرکت‌های سیاسی و اجتماعی نقش بسیار پررنگی داشته است.

وی افزود: در ابتدای تغییر رویکرد جشنواره موسیقی فجر با مخالفت‌هایی از رسانه‌ها و مدیرانی که در سالهای گذشته جشنواره حضور داشتند, رو به رو شدیم. اما علی‌رغم این مخالفت‌ها دلسرد نشدیم و به حرکتمتان ادامه دادیم.

نوربخش ادامه داد: اینجانب امشب با صدای رسا اعلام می‌کنم که مایه بسی مباهات است که این تغییر پس از سی‌سال آغاز شد. این آغاز بر شما مبارک. باید همه متوجه باشیم که این اول راه است چرا که هدف اصلی ما بازگشت اعتبار به موسیقی است.

رییس جشنواره موسیقی فجر بیان کرد: باید اذعان نمایم که مشارکت هنرمندان طراز اول در این دوره شگفتی‌ساز بود. بررسی صدها آلبوم و اهدای جوایز ارزشمند بخشی دیگر از تغییرات مهم امسال است.

نوربخش ادامه داد: بخش بین الملل جسنواره که با رویکرد محتوایی ایران فرهنگی برگزار شد, کیفیتی قابل قبول داشت اما کم و کاستی‌هایی هم به ما در این بخش تحمیل شد. در آستانه انتخابات دهم اعلام می‌کنم که هنوز در حوزه دیپلماسی فرهنگی موفق عمل نکرده‌ایم. امیدوار نگاه این دوره از جشنواره به این مبحث مهم, تاثیر گذار باشد. قطعا اگر زحمات مسولین دوره‌های قبل جشنواره نبود, زحمات این دوره نیز به بار نمی‌نشست.

در ادامه مراسم از رافائل میناسکانیان، داوود گنجه‌ای و ملک مهم مسعودی تقدیر بعمل آمد.

اجرای گروه قوالی پاکستانی فیض علی فیض و گروه موسیقی چارتار بخش‌هایی از آیین اختتامیه جشنواره موسیقی فجر تا این بخش هستند.
در ادامه این مراسم بیانیه هیات داوران جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر قرائت شد.
 

می فایل