اخبار مهم
Home / اخبار روز / قیمت رهن و اجاره مسکن در تهران
777393_498.jpg

قیمت رهن و اجاره مسکن در تهران

روزنامه دنیای اقتصاد: بررسی روند معاملاتی بازار رهن و اجاره از ثبات و آرامش قیمتی این بازار در روزهای باقی مانده از سال جاری خبر می‌دهد.

مرکز آمار ایران در گزارشی که اخیرا درخصوص بررسی روند سه بخش بازار مسکن شامل خرید مسکن، فروش زمین و اجاره مسکن مربوط به ۴۲ماه منتهی به نیمه اول سال جاری منتشر کرده است کمترین رکود معاملاتی را مربوط به بازار اجاره اعلام کرد. براساس این گزارش متوسط اجاره بهای ماهانه مسکن در کشور متری ۷ هزار و ۵۰۰تومان شده است که همچون شهر تهران ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته همین موقع رشد کرده است.

مطابق با بررسی‌های انجام‌شده حجم معاملات اجاره در همین بازه زمانی نسبت به معاملات خرید و فروش در وضعیت بهتری قرار داشته است. براساس آمار منتشر شده حجم معاملات اجاره در نیمه اول سال ۹۴ نسبت به نیمه اول سال ۹۳ فقط ۹ درصد افت داشته است.

یکی از مشاوران املاک در محدوده غرب تهران معتقد است: امسال نیز مانند سال‌های گذشته تقاضای رهن از سوی مستاجران بیشتر بوده و بیشتر موجران نیز گرایش به دریافت اجاره بهای بالاتر داشته‌اند. بازار اجاره در سال ۹۴ به دلیل کاهش نرخ سود بانکی برخی مالکان تمایل به افزایش اجاره بها داشته اما دو گروه از مالکان، متقاضی واگذاری املاک خود از طریق رهن بودند. او ادامه داد: بیشتر فایل‌های رهن متعلق به واحدهای نوسازی بوده که سازندگان آنها با کمبود نقدینگی روبه‌رو شدند یا خریدارانی که بیش از نقدینگی خود خرید کرده و برای جبران مابه‌التفاوت هزینه مسکن مجبور به رهن آپارتمان خود شده‌اند.

به گفته گروهی از فعالان بازار اجاره در سال ۹۴ مستاجران در این بازار برش بیشتری داشته و مالکان مجبور بوده‌اند براساس تقاضای آنها میزان رهن و اجاره را تغییر دهند و مالکانی که در برابر خواست مستاجران مقاومت می‌کردند، هنوز فایل‌های اجاره خود را نتوانستند عرضه کنند. برخی از مشاوران املاک نیز در مناطق غرب و شمال غرب با بیان اینکه در سال جاری در این محدوده‌ها اجاره بها رشد چندانی نداشته است، می‌گویند: موجران از ترس خالی ماندن املاک خود حتی مشابه نرخ اجاره سال قبل قراردادهای خود را تمدید کرده‌اند.

می فایل