اخبار مهم
Home / اخبار روز / طلسم شهرداری تهران و ماجرای پیروز حناچی
1883018_421.jpg

طلسم شهرداری تهران و ماجرای پیروز حناچی

پی سی گروپ:
 پس از گذشته چندین روز از انتخاب رسمی حناچی به عنوان شهردار منتخب تهران از سوی شورای شهر تهران هنوز حکم وی بنا به دلایلی از سوی وزارت کشور تایید و ابلاغ نشده است.

در ادامه تقویم رویدادهای خبری درباره حاشیه های انتخاب حناچی به عنوان شهردار منتخب تهران را می خوانید:

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

در اولین واکنش به حاشیه های صدور حکم شهردار منتخب تهران، پیروز حناچی در پاسخ به این سؤال که “گفته می‌شود صلاحیت شما برای مسئولیت شهرداری تهران از سوی وزارت کشور تأیید نشده است”، اظهار داشت: ان‌شاءالله صلاحیت انسان از سوی خداوند رد نشود.

اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره شهردار تهران

علی مطهری؛ نائب رئیس مجلس درباره برخی مباحث مطرح شده راجع به صدور حکم حناچی شهردار تهران از سوی وزیر کشور به «ایسنا» گفت: بله در جریان هستم. برخی که می‌خواهند شهردار تهران تحت فرمان آن‌ها باشد و آقای حناچی را چنین آدمی نمی‌بینند، تلاش می‌کنند که وزارت اطلاعات پاسخ منفی به استعلام بدهد. وی افزود: با آقای علوی وزیر اطلاعات صحبت کردم، ایشان گفت « ما به چیزی که موجب رد صلاحیت ایشان (حناچی) باشد، نرسیده‌ایم.»

فشار‌ها برای رد صلاحیت پیروز حناچی

هر روز که می‌گذرد ابهامات درباره تایید حکم حناچی برای شهرداری تهران بیشتر می‌شود. سوال درباره نسبت پیروز حناچی با پیمان حناچی، کسی که ادعا می‌شود عضو سازمان مجاهدین است، را اولین بار یکی دو تن از کاربران توییتر مطرح کردند. آنها می‌گویند که این پرسش‌گری حق آنان است و می‌خواهند بدانند که آیا بین شهردار تهران و پیمان حناچی ارتباطی وجود دارد یا نه.

یک کاربری سیاسی در توئیتر به بخشی از یک کتاب جنجالی درباره پیمان حناچی که در آن به ارتباط او با گروه منافقین اشاره شده رجوع کرده است.

غغغغغ

در مقابل پیروز حناچی شهردار منتخب شورای شهر تهران در واکنش به حواشی در مورد برادرش پيمان حناچی با اشاره‌ای به آیات قرآن کریم مبنی بر دوری از بی‌عدالتی و رفتار براساس عدل و داد توصیه کرد.

حناچی كه سابقه رزمندگی هم در پرونده خود دارد، در توئيتی، منتقدانش را به عدل و تقوا دعوت و در حساب کاربری توئیتری با اشاره به آیه‌ای از قرآن خود نوشت: و مبادا دشمنی با گروهی از مردم شما را به بی‌عدالتی کشاند، به عدل و داد رفتار کنید که این به تقوا نزدیک‌تر است.

غغغغغ

همچنین حسن رسولی عضو وشرای شهر تهران با انتشار پستی در توئیتر به طرح این ادعا علیه شهردار منتخب تهران واکنش نشان داد.

غغغغغ

توضیح درباره‌ مراجع تایید صلاحیت شهردار تهران

حجت نظری عضو شورای شهر تهران درباره‌ی اینکه کدام دستگاه‌ها باید صلاحیت حناچی را تایید کنند، گفت: «اصولا مشخص‌ترین و بارزترین دستگاه ذی‌ربطی که می‌توان از آن اسم برد، وزارت محترم کشور است که مطابق قانون باید حکم شهردار را در کلان شهرها صادر کند و مشخصا درمورد شهر تهران هم این اتفاق خواهد افتاد.

اما برای صدور این حکم، وزیر محترم کشور از مراجع چهارگانه استعلام می‌کند. البته تجربه نشان داده در بعضی از موارد وزیر کشور خودش تصمیم گرفته و چندان به نظر مراجع چهارگانه منوط نکرده. چون ایشان می‌تواند با مسوولیت خود هم این حکم را صادر کند.»

هاشمی: خبر موثقی در مورد حکم حناچی نداریم

رییس شورای شهر تهران نیز عنوان کرد که خبر موثقی در مورد صدور حکم حناچی به عنوان شهردار جدید نداریم.

طرح استیضاح وزیر کشور جدی شد

علی مطهری هم در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: اگر وزیر کشور تسلیم فشار نهادهای غیر مسئول برای صدور حکم شهرداری آقای حناچی شود، با توجه به اینکه طرح استیضاح ایشان اکنون در مجلس مطرح است احتمال انجام این استیضاح تقویت می‌شود.

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است

همچنین سخنگوی وزارت کشور با اشاره به فرایند صدور حکم شهردار تهران، گفت که پس از معرفی گزینه پیشنهادی شورای شهر تهران، استعلام لازم به عمل آمده اما تاکنون پاسخ استعلام به وزارت کشور ارائه نشده است.

الویری: شورا پای «حناچی» ایستاده است

در جدیدترین اظهارنظر،الویری رییس شورای عالی استان‌ها درباره عدم صدور حکم حناچی به عنوان شهردار تهران از سوی وزارت کشور، گفت‌: خروج برادر ایشان از کشور و همکاری با سازمان مجاهدین خلق در شنیده‌ها موضوعی است که به عنوان علت عدم صدور حکم ایشان عنوان شده، البته این استدلال برای ما قابل پذیرش نیست.

می فایل