اخبار مهم
Home / سرگرمی / ستاد مبارزه با چرندیات (۲۷)
827723_511.jpg

ستاد مبارزه با چرندیات (۲۷)

برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک شروع به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن بعد هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******
سوژه اول؛ ساخت کعبه در کنیا!

این تصاویر متعلق به کنیا نیست و مربوط به جلسات آموزشی مناسک حج در کشورهای دیگر است.

متن شایعه

“سلام به همه دوستان عزیزان
الله نجات بده همه ما مسلمانان را
عزیزان عکسهایی که مشاهده میکنید  خانه کعبه ای است که در کنیا درست کردن
حرفهای حبیب مان محمد مصطفی (ص) لفظ به لفظ به حقیقت پیوسته این نقشه ابلیس است برای تفرقه افکنی بین مسلمانان بزرگی گفت که روزی میرسد که یک خانه کعبه دیگری بنا میشود و مسلمانان خانه کعبه در مکه را دیگه زیارت نمیکنن و همه به سوی دیگر میروند الله نجات بدهد
ابلیس بر مسلمان مسلط شده عزیزان دعا کنید خدا مارا رستگار کند حتما این مورد را به علما بگید واین را حتما نشر کنید تا مسلمانان گمراه نشوند.”

پاسخ شایعه

این تصاویر در منابع مختلف به کشورهای گوناگون نسبت داده شده و حتی در سال ۹۳ دستمایه انتشار شایعه ساخت کعبه در نیجریه و هدیه پول حج آن سال به مستمندان شد! تصویر اول مربوط به آموزش مناسک حج به ثبت نام شدگان حج در کشوری آفریقایی و احتمالا نیجریه است.

تصویر دوم نیز همانطور که از رنگ پوست، نوع لباس افراد خصوصا بانوان، پوشش گیاهی و نوع خودروها مشخص است، مربوط به کشور مالزی و آموزش حج در سال ۲۰۱۵ می باشد.

آموزش زائران بیت الله الحرام و شبیه سازی فضای مراسم حج در بسیاری از کشورها چون تونس، نیجریه، سودان، مالزی، سومالی، اندونزی و… به منظور کاهش مشکلات احتمالی در مراسم اصلی، صورت می گیرد.

این آموزشها در ایران نیز به منظور بالابردن آمادگی حجاج، توسط سازمان حج و زیارت و کاروانها انجام می شد.


سوژه دوم؛ راز حفره غول آسا و اسرار آمیز سیبری

تصویری از یک حفره‌ی غول‌آسا در یکی از شمالی‌ترین نواحی سیبری چندروزی است در شبکه‌های اجتماعی به چشم می‌خورد.

طبق معمول بدیهی است که هر گاه علت چیزی درست مشخص نباشد اولین و ساده‌ترین پاسخ ممکن یعنی به میان کشیدن پای موجودات خیالی و شهروندان دنیای ماورا الطبیعه و انسان‌های فضایی و … خیال خلقی را راحت می‌کند و شادمان از یافتن پاسخ آن را برای دیگران هم منتقل می‌کنند.

البته خوشبختانه این موجودات فضایی و ماورا الطبیعه ی مهربان هیچ گاه از این موضوع ناراحت نشده و تا به حال یک‌بار هم اعتراضی نکرده اند و مسئولیت همه‌ی نادانسته‌های بشر را به عهده گرفته اند!

در تیر ماه سال جاری دامداران گوزن در منطقه ی Yamal Peninsula در سیبری روسیه ، با حفره ی مرموزی مواجه شدند که به آخر جهان نیز مشهور شده است. دهانه ی این حفره قطری بالغ بر ۸۰ متر دارد. روزنامه ی The Siberian Times گزارش داده که دو حفره ی دیگر به قطر ۱۵ متر و ۱۰۰ متر نیز در مناطق دیگر آشکار شدند.

نه بیگانگان و نه شهاب سنگ باعث ایجاد حفره های عجیب و غریب شده اند اما توضیح واقعی ممکن است با این حال هیجان انگیز باشد.

ستاد مبارزه با چرندیات (27)
دانشمندان روسی تحقیقات برای یافتن اطلاعات بیشتر را آغاز کرده اند.

با تماشای ویدیویی که توسط هلیکوپتر از حفره گرفته آشکار است که تلی از خاک سست اطراف حفره وجود دارد که مشخصا از درون حفره به بیرون ریخته شدند.

به نقل از ولادیمیر رومانوسکی متخصص ژئو فیزیک این حفره می تواند یک فروگودال ( در علم زمین‌شناسی فرورفتگی‌های طبیعی است که به دلیل فرایندهای کارستی در سطح زمین بوجود آمده‌اند) باشد و آب موجود در آن از آب شدن یخ و سرد خاک ها (permafrost) منشا می گیرد. اما تناقضی که وجود دارد این است که محتویات فروگودال های معمولا به درون خود گودال فرو ریخته می شود ولی در مورد این حفره ها خاک به بیرون از آن ها ریخته شده.

کریس فاگویل قطب شناس استرلیایی فرضیه ی دیگری پیشنهاد داده. در فرضیه او این حفره ها ابر اثر فروپاشی یک پینگو ( Pingo که به حجم بزرگی از یخ که با خاک پوشیده شده باشد می گویند.) به وجود آمده است. اما رومانوسکی با این نظریه مخالفت کرده و دلایل مخالفت خود را اینگونه بیان کرده. فرایند فرو ریخته شدن پینگوها پوروسه ایست که گاهی ده ها سال به طول می انجامد و محتویات به درون حفره ریخته می شود ولی در مورد این چند حفره محتویات به بیرون ریخته شد.

از موارد سوال برانگیز دیگر می توان گیاه هایی در لبه های حفره اشاره کرد که به نظر می رسد به تازگی رشد نکردند. اگر این گونه فرض کنیم که این حفره ها فروگودال هستند ،پس چرا لبه های آن ها گرد و تراشیده است و یا اگر این حفره ها بر اثر انفجار گاز به وجود آمده اند این حجم عظیم گاز از کجا آمده است؟ در این منطقه از سیبری حوزه ها گازی فراوانی وجود دارد.

منابع:

Cause of Mysterious Siberian Holes Possibly Found

PhysicalGeography      پرمافروست چیست


سوژه سوم؛ مسمومیت لپتوسپیروسیس ناشی از نوشابه قوطی شایعه است

شایعه ای در مورد نوشابه‌های قوطی و مرگ بر اثر باکتری موجود در ادرار موش را ببینید:

«یک روز خانمی یک قوطی نوشابه گاز دار خرید و پس از نوشیدن همان روز مرد کالبد شکافی علت مرگ را لپتوسپیروسیس اعلام کرد. پس از تحقیق مشخص شد که نوشابه را بدون لیوان مصرف کرده و لب و دهان با قوطی تماس داشته و قوطی آلوده به ادرار خشک شده موش ناقل بیماری خطرناک لپتوسپیروسیس بوده (ادرار موش مواد سمی و خطرناکی دارد که اکثر مردم از آن بی اطلاعند. توصیه می شود که بخش فوقانی کنسروها قبل از مصرف به دقت شسته شود چرا که عموما در انبارهایی نگهداری میشوند که محل دسترسی این جوندگان هستند. دوستان توجه کنند تمام شیشه ها و کنسروها رو حتما با آب و ریکا قبل از مصرف کاملا شستشو نمایید»

ستاد مبارزه با چرندیات (27)

اما واقعیت چیست؟

شایعه فوق هم ترجمه یک سری شایعات خارجی است که کمی دیر به دست ما می‌رسد و معمولاً کمی هم ایرانیزه می‌شود.

در منابع متفاوت موارد زیر توضیح داده شده است:

  • این شایعه از ۱۹۸۸ وجود دارد اما تاکنون هیچ گزارشی در تمام جهان مبنی بر مسمومیت لپتوسپیروسیس ناشی از نوشیدن از قوطی گزارش نشده است.

  • طبق گزارش مرکز بیماری‌های امریکا ممکن است ادرار جوندگان حاوی این بیماری باشد، اما در صورتی امکان ابتلا وجود دارد که شما ادرار را بلافاصله بنوشید. پس از خشک شدن ادرار تمام میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری فوق خواهند مُرد. همچنین این بیماری علائمی شبیه آنفلوآنزا، مننژیت و سرماخوردگی شدید دارد اما احتمال مرگ در آن کم است. طول درمان برای یک انسان معمولی بین چند روز تا سه هفته است.

  • بسته‌های قوطی‌های نوشیدنی با پلاستیک محافظ پوشیده شده و تنها هنگام قرار گرفتن در رگال فروشگاه باز می‌شوند لذا امکان ادرار موش یا دیگر موارد باکتریایی بسیار کم است.

  • در صورت امکان خطر (حتی بسیار اندک) مراجع ذیصلاح بهداشتی، تولیدکنندگان را وادار می‌کنند تا روی بسته‌بندی توضیحات لازم را درج نمایند. هیچ توضیحی برای نوشیدنی‌های قوطی در اروپا و امریکا در این مورد وجود ندارد.

  • همیشه امکان آلوده بودن دست فروشندگان یا دیگر خریداران وجود دارد، لذا می‌توان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های معمول کمی احتیاط کرد، اما خطر مرگ وجود نخواهد داشت.سوژه چهارم؛ آیا کَندن موهای سفید باعث زیاد شدنشان می شود؟

بسیاری از ما تلاش داریم که پروسه سفید شدن موهایمان را عقب بیاندازیم. اما این فرایندی است که در همه افراد اتفاق می افتد و به غیر مواردی که به ژنتیک ارتباط پیدا می کند، به نمادی از پیری و پا به سن گذاشتن افراد بدل گردیده.

برخی از افراد اما تغییر رنگ موهای خود را به هیچ وجه دوست ندارند و با هر ابزاری که شده (که ابتدائی ترینشان نیز رنگ کردن است) سعی می کنند که جوانی و طراوت گذشته را باز یابند. اما بعضی افراد هم از چنین اتفاق استقبال می کنند و اصلا دوست دارند که موهای جوگندمی داشته باشند.

اما باز گردیم به سراغ آنهایی که سفید شدن موهایشان را دوست ندارند. این افراد زمانی که برای نخستین بار با این رشته های مرواریدی شکل در سر خود روبرو می شوند، شگفت زده می گردند و بی درنگ سعی می کنند که آن را از جا بکنند. اما در همین حین به یاد این باور قدیمی می افتند که با کندن هر تار موی سفید ده عدد دیگر به جای آن رشد می کند.

آیا واقعا اینطور است؟!

کوتاه ترین و صریح ترین جواب به این سوال «خیر» است. درست متوجه شدید، کندن یک تار موی سفید باعث زیاد شدن آن نمی شود و در عوض تنها یک تار موی سپید دیگر به جای آن در می آید، تنها یک تار مو.

اما در برخی شرایط احتمال آنکه با کندن این تار موی سفید، دیگر چیزی به جای آن در نیاید هم وجود دارد و در نتیجه توصیه پزشکان این است که از کندن موهای خود (چه سفید و چه سیاه) خودداری نمایید.

ستاد مبارزه با چرندیات (27)

حال سوال اینجاست که چرا موهای ما سفید می شوند؟ این پروسه ایست که با افزایش سن انسان آغاز می گردد چراکه سلول های رنگدانه نیز از سالخوردگی انسان تاثیر می پذیرند؛ به بیان دیگر این سلول ها یا می میرند یا اینکه توانایی شان برای تولید رنگ و انتقال آن به ساقه مو را از دست می دهند.

این فرایند باعث می شود که موها رنگی خاکستری یا سفید به خود بگیرند.  اما لازم است یادآور شویم که زمان بندی این اتفاق امری کاملا ژنتیکی است و به همین خاطر سفید شدن مو در برخی از افراد زودتر از بعضی دیگر آغاز می شود.

زمانی که مویی را از جایش می کنید، آن تار از فولیکول خود خارج می شود. یک فولیکول می تواند تنها یک رشته مو را تولید کند و چون سلول های رنگدانه تنها فولیکولی را تحت تاثیر قرار می دهند که در آن قرار گرفته اند، قادر به اینکه رنگ تارهای موی مجاور به خود را تغییر دهند نخواهند بود.

اما علت آنکه برخی تصور می کنند با این کار رشته های موی بیشتری سفید می شوند این است که موها بسیار آرام تغییر رنگ می دهند و فرایند سفید شدنشان از فولیکول آنها آغاز می شود و شاید فرایند مذکور از قبل در فولیکول های مجاور به یک تار موی سفید آغاز شده باشد و شما نیز از این مساله بی اطلاع باشید.

زمانی که به جای موی سفید کنده شده تار موی جدیدی در می آید، موهایی که اطراف آن قرار دارند احتمالا به مرحله ای رسیده اند که سفیدی ساقه هایشان قابل رویت شده باشد. در نتیجه این باور قدیمی از جهاتی هم می تواند درست باشد هرچند که علت آن کندن تار موی سفید نیست.

اما توصیه می شود که از کندن موهای سفید خود جلوگیری نمایید چراکه کندن موها به ویژه اگر تکرار شود نوعی تروما یا زخم را در فولیکول مو ایجاد می کند و در نتیجه ممکن است که دچار نوعی عفونت و در دراز مدت طاسی شوید. با این همه اگر باز هم دوست دارید که از دست آن رشته موی سفید و متمایز خلاص شوید بهترین راه این است که آن را قیچی نمایید.

می فایل