اخبار مهم
Home / اخبار ورزشی / خرید جدید استقلال را بیشتر بشناسید
791783_906.jpg

خرید جدید استقلال را بیشتر بشناسید

جام نیـوز: عادل شیحی را باید هافبک جدید استقلال دانست. این بازیکن مراکشی که با این استقلال به توافق رسیده، سه شنبه شب راهی آلمان شد تا وسایل شخصی‌اش را به ایران بیاورد.
 
شیحی بر سر مدت و مبلغ قرارداد با مسئولان استقلال به توافق رسیده و روز جمعه به تهران برمی گردد تا قرارداد خود را ثبت کند. قرارداد این بازیکن تا پایان فصل خواهد بود و در صورتی که باشگاه استقلال به تعهداتش عمل کند و شیحی نیز مورد تأیید فنی باشد، قراردادش تمدید خواهد شد.
 
باشگاه استقلال به دنبال این است که برای شیحی منزلی اجاره کند تا مشکلات بازیکنان خارجی پیشین این تیم تکرار نشود.
 
اما در این خصوص باید گفت، نکته ای که سبب شد تا مظلومی این بازیکن را برای حضور در استقلال انتخاب کند قابلیت بالای شیحی برای بازی با هر دو پا است. این بازیکن در تمرینات استقلال نشان داد که با پای راست و چپ قابلیت بازیسازی را دارد.
 

* سوابق دوران حرفه ای

شیحی فوتبال حرفه‌ای خودش را از تیم جوانان دوسلدورف آلمان آغاز کرد. در سال ۲۰۰۴ این بازیکن مورد توجه سرمربی جوانان کلن قرار گرفت و با این تیم دومین قرارداد حرفه‌ای خود را امضا کرد.
 
شیحی بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ با جوانان کلن در لیگ جوانان آلمان به میدان رفت و توانست با این تیم به لیگ ایالتی آلمان راه پیدا کند.
 
حضور موفق در جوانان کلن باعث شد تا شیحی در فصل ۲۰۰۶ به تیم بزرگسالان کلن راه پیدا کند. در همان اولین سال او به یکی از بازیکنان اصلی تیمش تبدیل شد؛ با ۴ گل و ۶ پاس گل در ۳۳ بازی در بوندس‌لیگای ۲ چهره شد.
 
در فصل ۲۰۰۷ شیحی به دلیل مصدومیت فقط ۲۰‌ بار در ترکیب کلن قرار گرفت اما این بار هم با ۵ گل و ۵ پاس گل کارنامه قابل قبولی داشت.
 
بعد از صعود کلن به بوندس‌لیگای یک در فصل ۲۰۰۸ این تیم چند بازیکن ملی‌پوش را به خدمت گرفت و همین مسئله باعث شد تا شیحی تقریبا نیمکت‌نشین شود.
 
او در طول ۲ فصل حضورش در بوندس‌لیگا ۳۴‌ بار در ترکیب کلنی‌ها قرار گرفت و با ۴ گل نتوانست در حد و اندازه‌های یک هافبک تهاجمی در سطح بوندس‌لیگا ظاهر شود.
 
بعد از این عملکرد ضعیف شیحی جایگاه خودش را در کلن از دست داد و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ غالبا به عنوان بازیکن جانشین به میدان می‌رفت. حتی برای قرار گرفتن در شرایط مسابقه شیحی مجبور شد در ۳ مقطع با تیم دوم کلن تمرین و در رقابت‌های لیگ ایالتی به میدان برود.
 
آخرین فصل حضور شیحی در کلن به فصل ۲۰۱۳ برمی‌گردد. در آن فصل شیحی فقط ۱۰ دقیقه در بوندس‌لیگای ۲ به میدان رفت و متوجه شد که دیگر جایی در تیم پرطرفدار شهر کلن ندارد.
 
بعد از ۴ سال ناموفق، شیحی آلمان را به مقصد انگلیس ترک کرد تا بلکه با پیراهن واتفورد در رقابت‌های لیگ دسته یک انگلیس فرصت بیشتری برای بازی کردن پیدا کند اما در فولام هم شرایط تغییری نکرد و او فقط ۳۰ دقیقه برای این تیم به میدان رفت.
 
حالا شیحی با چندین سال نیمکت‌نشینی به ایران آمده به این امید که در لیگ برتر کشورمان خودش را ثابت کند.
 
* داستان بلند و نگران کننده مصدومیت‌ها

اما چیزی که بیش از کارنامه نه چندان قبول شیحی می‌تواند نگران‌کننده باشد داستان مصدومیت‌های بلندمدت این بازیکن است. در واقع شیحی بعد از شروع بسیار خوب در کلن به دلیل مصدومیت‌های سریالی هرگز نتوانست در بوندس‌لیگا به موفقیت برسد.
 
شیحی از سال ۲۰۰۷ تاکنون با کلکسیونی از مصدومیت‌ها مواجه بوده و دقیقا به همین دلیل هم از سال ۲۰۱۳ تاکنون فقط و فقط ۱۵۱ دقیقه در میادین رسمی حضور داشته.
 
شیحی از سال ۲۰۰۷ تاکنون با مصدومیت‌هایی نظیر مصدومیت زانو، پارگی رباط صلیبی و چندین و چند مورد کشیدگی عضله مواجه بوده که تمامی این مصدومیت‌ها در مجموع ۷۵۶ روز خانه‌نشینی را برای این بازیکن همیشه مصدوم به دنبال داشته است.
 
این‌که بازیکنی با این وضعیت چطور از فیلترهای موجود و تست پزشکی باشگاه استقلال عبور کرده و حالا منتظر امضای قرارداد است خودش سوالی است که مدت‌ها در فوتبال ایران بی‌پاسخ مانده.
 
به هر حال آمار نگران‌کننده شیحی گویای این واقعیت تلخ است که باز هم یک بازیکن خارجی بی‌کیفیت دیگر در راه فوتبال ایران است و باشگاه بزرگ پایتخت برای جذب این بازیکن باید دلارهای خودش را آماده کند و شاید هم بعد از چند ماه این بازیکن هم به لیست شاکیان خارجی استقلال در فیفا اضافه شود.

می فایل