اخبار مهم
Home / اخبار روز / حمایت دونالد ترامپ از FBI در پرونده اپل
785120_660.jpg

حمایت دونالد ترامپ از FBI در پرونده اپل

فارنت: پرونده جنجالی قاتلین سن‌‌برناردینیو، FBI و اپل به تازگی موضوع داغ رسانه‌ها شده و پس از این‌که ساندار پیچای و ادوارد اسنودن نیز از تیم کوک حمایت کردند حالا دونالد ترامپ نامزد تندروی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از FBI حمایت کرده و در مورد اپل گفته است: «آن‌ها فکر می‌کنند چه کسانی هستند؟!»

در پرونده تروریستی سن برناردینیو دادگاه اپل را موظف کرد تا آیفون یکی از متهمین را رمزگشایی کرده و از این پس یک حفره backdoor برای دسترسی آسان به اطلاعات کاربران آیفون تعبیه کند. تیم کوک فعلاً از این تصمیم سرباز زده و در نامه‌ای اعتراض خود را اعلام کرده و همچنین از کاربران و دنیای فناوری خواسته تا در زمینه حریم شخصی حواسشان را بیشتر جمع کنند. ساندار پیچای مدیرعامل گوگل نیز اخیراً در چند توییت از تیم کوکحمایت کرده است.

و اما به تازگی دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا نسبت به این مسأله عکس‌العمل شدیدی نشان داده و در مصاحبه‌ای در برنامه Fox and Friends با عصبانیت می‌گوید: «فکر می‌کنید اپل به ما اجازه نمی‌دهد که به گوشی همراه او [متهم] وارد شویم؟ آن‌ها فکر می‌کنند چه کسانی هستند؟» این اولین باری نیست که ترامپ دربرابر شرکت‌های بزرگ فناوری قد علم می‌کند. او حدود سه ماه پیش نیز گفت «آمریکایی‌ها باید اینترنت را از تروریست‌ها پس بگیرند!» و یک‌ماه بعد هم از بیل گیتس خواست تا «اینترنت را ببندد!» (محدود کند). ترامپ ماه گذشته نیز اعلام کرد قصد دارد اپل را مجبور کند که «کامپیوترهای لعنتی خودش را در همین کشور بسازد!»

تیم کوک در نامه خود می‌گوید FBI از آن‌ها تقاضا کرده تا به تلاش‌های دولت برای حل مسأله این صانحه وحشتناک کمک کند و اپل نیز تمام سعی خود را به خرج داده چرا که هیچ دلسوزی نسبت به تروریست‌ها ندارد. اما تعبیه کردن Backdoor در محصولات اپل و نقض حریم شخصی کاربران ترس نقض آزادی‌هایی را به وجود می‌آورد که همین دولت مدت‌ها برای به‌وجود آوردن آن تلاش کرده است.

ترامپ مسلماً در این مورد با چهره‌های مشهور فناوری همراه نیست و ادعا می‌کند هدف از رمزگشایی و تمهیدات امنیتی مشابه تنها این است که بدانیم «چه اتفاقی و چه زمانی رخ داده و چه کسان دیگری درگیر ماجرا بوده‌اند.» این سخنان ترامپ و عصبانیت او قطعاً باعث واکنش‌های شدیدی از فعالان حقوق بشر و البته نامزدهای رقیب خواهد شد.

می فایل