اخبار مهم
Home / اخبار روز / جزئیات جدید از لغو برنامه «من بهشتی هستم»
1877754_487.jpg

جزئیات جدید از لغو برنامه «من بهشتی هستم»


خبرگزاری ایسنا: دبیر انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان از اتفاقات مراسم “من بهشتی هستم” و چرایی لغو این مراسم و از حواشی قبل و بعد آن گفت.

سارا قهرمانی در خصوص لغو برنامه “من بهشتی هستم”، اظهار کرد: این برنامه با همکاری انجمن راه امید، معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان و همچنین سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می شد.

وی افزود: سال گذشته برنامه‌ای برای بزرگداشت دکتر شریعتی برگزار کردیم و با این حرکت می‌خواستیم طرحی نو دراندزیم و افراد تاثیرگذار در انقلاب و کشور را به دانشجویان بشناسانیم و اندیشه‌های این بزرگواران را بررسی کنیم. می‌خواستیم اندیشه‌های بزرگان انقلاب را از ابعاد مختلف بررسی تا جرقه‌ای در ذهن دانشجویان زده شود و پس از آن برنامه‌هایی برای سیر مطالعاتی کتاب‌های این افراد را در دستور کار قرار دهیم.

دبیر انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان ادامه داد: با اندیشه‌های دکتر شریعتی شروع کردیم و پس از آن می‌خواستیم در دهه فجر اندیشه‌های دکتر بهشتی را در سال ۹۶ بررسی کنیم، اما به دلیل اتفاقات دی ماه سال گذشته این برنامه را به آینده موکول کردیم و قرار شد که امسال این برنامه برگزار شود. در خواست مجوز کردیم و متوجه شدیم شهرداری اصفهان قصد دارد به مناسبت نودمین سالگرد تولد دکتر بهشتی چنین برنامه‌ای را اجرا کند به همین دلیل با همکاری های صورت گرفته، شهرداری اصفهان نامه‌ای به ریاست دانشگاه اصفهان ارسال کرد تا برنامه مشترک شود و با یکدیگر فعالیت کنیم. معاون فرهنگی دانشگاه با شهرداری اصفهان همکاری را آغاز می‌کند و برنامه توسط انجمن اسلامی راه امید در دانشگاه اصفهان پیگیری می‌شود.

قهرمانی در خصوص چرایی اتفاقات روز پایانی برنامه “من بهشتی هستم”، گفت: نمی‌دانم چرا عده‌ای به برهم زدن جلسات دست می‌زنند ما در همین روز و در همان لحظاتی که این اتفاقات رخ می‌داد بیانات رهبر انقلاب را از روی سایت رهبر معظم انقلاب برداشته و در حال پخش بود، رهبری بارها در آن سخنان ابراز مخالفت خود را از برهم زدن جلسات و چنین اقداماتی اعلام کردند.

وی تاکید کرد: زمانی که به عنوان مجری در حال صحبت هستم عده‌ای شعار می‌دهند و با لگد به در می‌کوبیدند. من دقیقا نمی‌دانم همه آن افراد متعلق به کجا بودند، اما می‌دانم که در بند آخر بیانیه جامعه اسلامی دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی و بسیج این دو دانشگاه و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل یک تهدیدی وجود دارد که خودشان در کانال فضای مجازی خود این بیانیه را کار نکردند چون یک حالت تهدیدی دارد و نوشته است” خاطرنشان می‌شود انقلابیون دانشگاه تنها سخنان رهبری را فصل الخطاب می‌دانند و هیچ هراسی از عواقب کار خود ندارند” این یعنی ما هرکاری می‌خواهیم می‌کنیم و کسی نمی‌تواند کاری بکند.

دبیر انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان تاکید کرد: مسئله دیگر این است که از عصر روز دوشنبه آقای سیوندی فرمانده بسیج دانشگاه علوم پزشکی استوری کار کرده اند که کاملا دعوت به این آشوب‌ها است و تهدید کرده اند “اگر علیرضا بهشتی سخنرانی کند قلم پایش خورد خواهد شد انشاالله، “بدون هیچ ملاحظه‌ای خط قرمز حضرت آقا خط قرمز ماست و اگر فتنه‌گر وارد دانشگاه شود با آن برخورد می‌کنیم این درحالی است که در پرونده سال ۸۸ علیرضا بهشتی تبرئه شده است و اگر حکم داشتند هرگز نمی توانستند عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس باشند.

وی به برخی از استوری‌های منتشر شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: یک استوری هست که در آن نوشته‌اند “دانشگاه را رحم اجاره‌ای شهرداری کرده‌اید به درک، اگر بهشتی در دانشگاه سخنرانی کند از کنترل تشکل خارج است و خروش دانشجویان به عهده هیئت نظارت دانشگاه است” این درحالی است که برای حضور آقای علیرضا بهشتی استعلام از همه نهادهای امنیتی شد و حضور علیرضا بهشتی در شهر اصفهان مشکلی نداشته است. این افراد پا را از قانون فراتر گذاشته اند و با وجود اینکه شورای تامین امنیت استان موافقت کرده است برنامه را به آشوب کشیده شدند.

دبیر انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان ادامه داد: فیلمی که خبرگزاری فارس منتشر کرده است آن فردی که کت و شلواری واندکی هیکلی هستند، کلید دار خانه دکتر بهشتی است و ارادت خاصی به شهید بهشتی و بیت معزم ایشان دارند و از نیروهای شهرداری نیستند و ایشان می‌خواستند بی احترامی به بیت شهید بهشتی نشود.

قهرمانی تصریح کرد: این تجمع در پشت در سالنی که برنامه در آن اجرا می شد غیرقانونی و بر خلاف قوانین دانشگاه بوده است مسئولان دانشگاه بارها به این افراد تذکر هم داده بودند.

وی اظهار کرد: شکایتی که مطرح کرده ایم، این شکایت از تشکل‌ها نیست چراکه به طور صرف معتقدیم همه افراد تشکل‌ها در این مراسم نبودند، اما دبیران تشکل‌ها که تهدید هم کرده فرمانده بسیج دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که به سن هجوم آورده و می‌خواستند به سمت مهمانان برنامه بروند و بعد هم میکروفن را گرفتند و من را هل دادند در معرض شکایت هستند.

دبیر انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان گفت: حراست دانشگاه علوم پزشکی کاری انجام نداد، همانطور که هر دو دانشگاه حساسیت موضوع را می‌دانستند و دانشگاه علوم پزشکی باید از حراست دانشگاه اصفهان کمک می‌خواست و تماس گرفتم برای نیروی بیشتر درخواست دادم و از حفاظت فیزیکی دانشگاه اصفهان هرچه قدر به حفاظت فیزیکی علوم پزشکی اصرار کردند که حفاظت فیزیکی دانشگاه اصفهان حضور بیابند حراست علوم پزشکی مانع می‌شود و می‌گوید ما خودمان برنامه را جمع می‌کنیم.

قهرمانی تصریح کرد: در سالن را حفاظت فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی باز می‌کند اگر مسئول تامین امنیت هستند چرا در سالن را باز کرد؟ چرا در پشتی سالن را زمانی که آقای بهشتی می‌خواستند خارج شوند قفل کردند و می‌گفتند مهمان را از در اصلی خارج کنید. به من گفتند خودتان مهمان دعوت کردید خودتان می‌دانید.حراست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و حراست دانشگاه علوم پزشکی باید پاسخگو باشند چرا امنیت برنامه تامین نکردند؟

وی با اشاره به اینکه چیزی که علیرضا بهشتی می‌خواست مطرح کند مظلومیت پدرشان بود که این مظلومیت با این موضوع بیش از پیش نشان داده شد، گفت: هم برنامه برای سه روز مجوز داشته است و حضور آقای علیرضا بهشتی در دانشگاه مجوز داشته است، معاونت فرهنگی دانشگاه در این برنامه حضور داشته و فقط برنامه تشکلی نبوده است. مهمان‌ها را خودم دعوت کردم و از آنها خواستم حضور داشته باشند.

دبیر انجمن اسلامی راه امید دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: موضوع چاقو کشی هم مطرح شده است که اصلا چنین چیزی نیست اگر چنین چیزی بوده است یک فیلم به دست ما برسانند تا با فرد خاطی برخورد کنیم ولی مطمئنا کسی سلاح سرد نداشته است. حتی قرار شد تیریبون آزاد به همه داده شود، اما متاسفانه آنگونه که مشخص است رفتار شد.

می فایل