اخبار مهم
Home / سرگرمی / تنها کره زمینی که باید آن را از داخل ببینید
1036360_402.jpg

تنها کره زمینی که باید آن را از داخل ببینید

برترین‌ها: «مپاریوم» در کتابخانه «مری بیکر ادی» در بوستون، ماساچوست یک کره بزرگ ۹ متری از برنز و شیشه است که هیچ همتای دیگری در هیچ جای زمین ندارد، نه تنها به خاطر ابعاد آن، زیرا کره های بزرگ‌تر دیگری هم وجود دارند، بلکه منحصربفرد بودن آن بخاطر روشی است که نقشه را نشان می دهد. در مپاریوم سطح زمین از داخل به بیرون دیده می شود. بازدیدکنندگان از طریق یک پل مرتفع وارد گوی شیشه ای می شوند و گردنشان را بالا می گیرند تا بتوانند امریکای شمالی و اروپا را ببینند. نقشه جهان روی سطح داخلی کره طرح ریزی شده و توسط چراغ های روشنی که بیرون قرار دارند روشن می شود.
 
به این دلیل که نقشه جهان در سطح داخلی کره قرار دارد نه سطح بیرونی آن، بیننده می تواند کل سیاره را از قطب تا قطب بدونی هیچ تحریف و فاصله ای که در کره های معمولی یا نقشه های تخت اتفاق می افتد ببیند. جهانی که فکر می کردید آن را می شناسید ناگهان ناآشنا به نظر می رسد. آفریقا توده بسیار عظیمی می شود و گرینلند اصلا به اندازه ای که تصور می کردیم باشد، نیست. جاهایی که در نقشه های معمولی به نظر می رسد از هم خیلی دور باشند، حالا بسیار نزدیک تر به نظر می رسند.
 
مپاریوم زاییده افکار معمار بوستونی «چیستر لیندسی چرچیل» است. چرچیل در سال ۱۹۳۰ دفتر دیلی نیوز نیویورک را بازدید کرد و تحت تاثیر کره جامد بزرگی قرار گرفت که ۳٫۶ متر قطر داشت و در مرکز لابی قرار داشت و روی محورش می چرخید. چرچیل یک کره مشابه اما به طور قابل توجهی بزرگتری را برای مقر انجمن نشر پیشنهاد کرد. طراحی و ساخت مپاریوم سه سال طول کشید.  وقتی که در نهایت در سال ۱۹۳۵ افتتاح شد، در چهار ماه اول بیش از ۵۰ هزار بازدیدکننده را به سوی خود جذب کرد.
 
در اصل چرچیل پانل های شیشه ای طراحی کرد که قابل تعویض بودند و وقتی مرزهای سیاسی جهان تغییر می کردند می توانست به روز رسانی شود. اما هزینه این کار بسیار زیاد بود و انجمن را از این ایده منصرف کرد. در نهایت آن ها به این نتیجه رسیدند که ارزش تاریخی مپاریوم آنقدر زیاد است که هرگز نباید تغییر کند. نقشه سیاسی مپاریوم هنوز هم نقشه سال ۱۹۳۴ جهان است.
 

 
تنها کره زمینی که باید آن را از داخل ببینید 
 
تنها کره زمینی که باید آن را از داخل ببینید 
می فایل