اخبار مهم
Home / سرگرمی / برگزاری مراسم خاکسپاری در فضا!
1924752_874.jpg

برگزاری مراسم خاکسپاری در فضا!

مجله همشهری سرنخ: یکی از مشهورترین شرکت‌های فضایی که تا به حال کاوشگران و ماهواره‌های بسیاری را به ماه و مریخ فرستاده، از مدتی قبل، در ازای دریافت مبالغی هنگفت یکی از عجیب‌ترین محموله‌ها را به ماه ارسال می‌کند، این محموله خاکستر افرادی است که دوست دارند در ماه دفن شوند و یا خاکسترشان خارج از اتمسفر در فضا پراکنده شود.

شرکت مون اکسپرس سال‌های زیادی است که در زمینه تحقیقات فضایی مشغول فعالیت است، اما در اوایل سال ۲۰۱۷، این شرکت از سوی دولت آمریکا به عنوان نخستین شرکت خصوصی که ماموریت‌های خاص در رابطه با ماه انجام می‌دهد، مورد تایید قرار گرفت. بنابر اطلاعات، مبلغی که به عنوان هزینه ارسال برای هر یک کیلوگرم از خاکستر مردگان از سوی این شرکت اعلام شده است در حال حاضر سه میلیون دلار است که طبق گفته سخنگوی شرکت در آینده و با استقبال مردم احتمال افزایش مبلغ نیز وجود دارد، به این ترتیب بازماندگان مردگانی که علاقه‌مند به جاودانه شدن در مدار زمین یا سطح ماه هستند باید مبلغی بین پنج تا هشت میلیون دلار به این شرکت پرداخت کنند.

 
از ایده تا اجرا
 
ایده اولیه «دفن در فضا» متعلق به محقق و دانشمندی به نام «نیل آرجونز» بود. او در یکی از مقالات خود که در سال ۱۹۳۱ در یک مجله عمومی با عنوان داستان‌های اسرارآمیز منتشر شد، به این موضوع اشاره کرده بود. پس از آن در سال ۱۹۶۵ فیلمی در این باره ساخته شد. اولین نفری که مراسم تدفین او در فضا برگزار شد «جین رادنبری» فیلمنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی بود. یکی از مشهورترین مجموعه‌های رادنبری سریالی علمی- تخیلی پیشتازان فضا بود. در سال ۱۹۹۲ پس از مرگ این نویسنده، خاکسترش درون کپسول کوچکی ریخته شده و با موشک کلمبیا به فضا فرستاده شد، به این ترتیب رادنبری یکی از اولین کسانی است که مراسم خاکسپاری در فضا در مورد او انجام شده است.
 
بعد از آن بود که مقداری از خاکستر جین دوباره به زمین بازگردانده شده تا در آزمایشگاه ناسا نگهداری شود. بار دیگر در آوریل ۱۹۹۷، خاکستر ۲۴ نفر از جانباختگان سانحه هواپیمایی که در ۱۱ کیلومتری اقیانوس اطلس سقوط کرده بود، با موشک پگاسوس به ۵۷۸ کیلومتری مدار زمین فرستاده شد. به غیر از این افراد، خاکستر جسد تیموتی لری، روانشناس و نویسنده آمریکایی که یکی از طرفداران استفاده از دارو‌های روانگردان البته در شرایط درمانی خاص بود، نیز به فضا فرستاده شد.

اولین خاکسپاری در ماه

پس از این افراد اولین نفری که خاکسپاری او در ماه برگزار شد، دکتر یوجین شومیکر بود که قسمتی از خاکستر او توسط ناسا به ماه فرستاده شد. شومیکر بود که قسمتی از خاکستر او توسط ناسا به ماه فرستاده شد. شومیکر یک زمین شناس آمریکایی و از بنیانگذاران دانش سیاره شناسی بود. او بیشتر به خاطر کشف ستاره دنباله دار «شومیکر لوی» به همراه همسرش کارولین شومیکر و دیوید لوی به شهرت رسید. خاکسپاری شومیکر در ماه پیشنهادی بود که از طرف همکارش کارولین پورکو داده شد و ۱۰ روز پس از مرگ شومیکر، خاکستر او برای فرستادن به ماه آماده شد. در این ماموریت پورکو خودش مسئول بردن خاکستر به ماه شد و با همکاری ناسا این کار انجام شد.

 
قبرکن های فضایی 

فرستادن خاکستر حیوانات به فضا

در سال ۲۰۱۴ تصمیم بر آن شد که حیواناتی که در ماموریت‌های فضایی شرکت داشته اند نیز خاکسترشان در مدار زمین پراکنده شده یا به ماه فرستاده شود، البته قبل از این تصمیم گیری اولین حیوانی که خاکسترش به فضا فرستاده شد، «مونورو» یک سگ پلیس بود که در عملیاتی پلیسی جان خود را از دست داده بود. خاکستر مونورو در سال ۲۰۱۲ به فضا فرستاده شده و در مدار زمین پراکنده شد. البته پس از آن بحث‌های زیادی بر سر این که خاکستر مونورو قلابی بوده و خاکستر واقعی در موشک نبوده است پیش آمد و حتی ماموری که مسئول این کار بود به جرم تعویض خاکستر محاکمه و به زندان انداخته شد.

 
قبرکن های فضایی

خاکسپاری در ماه و مریخ

در ماه می ۲۰۱۷ بالاخره شرکتی رسمی با نام «بهشت فضایی» تاسیس شد که در مراسمی ویژه، خاکسپاری فضایی را انجام داده و خاکستر مردگان را به مدار زمین، منظومه شمسی و حتی ماه و مریخ می‌فرستد. این شرکت، خاکستر مردگان را با موشک فالکون ۹ که مقر اصلی آن در کالیفرنیاست، رهسپار فضا می‌کند، به این ترتیب تمام کسانی که قصد دارند خاکستر فوت شدگانشان را به فضا بفرستند باید به کالیفرنیا بروند. شرکت دیگری که این کار را انجام می‌دهد «سلستیک» نام دارد.

 
قبرکن های فضایی
این شرکت، مخصوص کسانی است که هم علاقه‌مند هستند تا در فضا به خاک سپرده شوند و هم توانایی مالی زیادی برای انجام این کار ندارند. به طور کلی، خاکستر هر فرد بین دو تا سه کیلوگرم است و از آن جا که هزینه انتقال این میزان خاکستر به فضا بسیار زیاد می‌شود سرشک سلستیک بین یک تا هفت گرم از خاکستر افراد را به فضا می‌فرستد. این شرکت همچنین به مشتریان خود این امکان را می‌دهد که از قبل تمام برنامه ریزی‌ها را برای بعد از مرگ خود انجام داده و حتی مبلغ فرستادن خاکسترشان را نیز پرداخت کنند تا انجام این کار برای بازماندگان دشوار نباشد.

می فایل